חיפוש

מה ההבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות ובבית דין?

אנחנו לומדים בבית הספר נושאים כלליים שישמשו אותנו בהמשך הדרך בחיינו, בתחנות שונות שאנו עוברים. אבל יש לא מעט תחומים שלא נידונים במהלך השיעורים בבית הספר. תחום המשפט וכל הנושא הנוגע לחיי משפחה וגירושין נכלל בנושאים אלו. לשמחתנו, אפשר למצוא את המידע הנוכחי ברחבי הרשת ובפרט, ממש פה, במדריך הנוכחי. הנה כל הפרטים שאתם צריכים לדעת בנושא:

 

רקע אודות הליך הגירושין

רגע לפני שנציין בפניכם את כל הפרטים בנוגע לפתיחת תיק גירושין ברבנות ובבית הדין, חשוב שניישר קו בכל הנוגע להליך הגירושין עצמו. ראוי לציין כי כל זוג שנחשב לחסר דת או שהוא מאמין בדת כלשהי שאינה מוכרת בישראל, צפוי למצוא את עצמו ללא יכולת להתחתן באמצעות הרבנות. בני הזוג יכולים להינשא באמצעות נישואים אזרחיים מחוץ לארץ. במידה ובני זוג אלה רוצים להתגרש, עליהם לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה. שם יוחלט אם הם יכולים להתגרש בבית דין אבני או שעליהם לבצע את הליך הגירושין באמצעות בית המשפט.

 

אז מה ההבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות לבין פתיחת תיק בבית הדין?

יש מקרים שבהם יש צורך לפתוח את תיק הגירושין ברבנות ויש מקרים שבהם יש צורך לפתוח את ההליך בבית הדין. בפסקה הקודמת ציינו בפניכם מצב שבו בני הזוג צריכים לבחון מהי הדרך שבה הם יכולים להתגרש. אפשר בעצם לומר כי בני זוג שהתחתנו כדת וכדין לפי ההלכה היהודית יהיו מחויבים לעבור הליך גירושין במסגרת בית הדין הרבני. יש מידע נוסף חשוב בנושא שבחרנו לא להרחיב אודותיו. אם אתם מעוניינים לקרוא פרטים נוספים בנידון, אתם יכולים להיכנס אל האתר של  עורך דין משפחה הלנה שמחי.

 

יש מקרים שבהם יש בחירה בנוגע לפתיחת תיק הגירושין?

כן. בני הזוג יכולים להחליט אם הם מעוניינים לפתוח תיק גירושין לא רק בבית הדין הרבני, אלא גם בבית המשפט לענייני משפחה. הסיבה לכך קשורה לנושאים שונים שצריך לדון בהן במסגרת בית המשפט. מדובר בין היתר, בנושאים הבאים:

  • מזונות לאיזה
  • מזונות לילדים
  • אופן חלוקת הרכוש
  • סוג המשמורת הנבחרת

 

הבדל נוסף שאתם צריכים להכיר

יש הבדל נוסף בי בית המשפט לענייני משפחה לבין הרבנות שחשוב לציין אותו. בית הדין הרבני נחשב לדתי ולשמרן, הוא יעשה את כל שביכולתו כדי לשמור על המשפחה. בזמן שבית הדין לענייני משפחה שם דגש על נושא העצמאות של האישה ועל זכות הבחירה שלה. הדבר בא לידי ביטוי יחד עם המחשבה על האחריות ההורית המשותפת שקיימת לשני בני הזוג.

 

לסיום

עד כאן כל ההבדלים שחשוב שתדעו בנוגע לפתיחת תיק גירושין ברבנות ובבית דין. בהזדמנות זו, נותר לנו לאחל לכם שתעברו את הליך הגירושין על הצד הטוב ביותר, שיהיה לכם בהצלחה.

שופט בפטיש

באותו נושא