חיפוש

שאלות נפוצות – רשלנות רפואית ונזקי גוף

רשלנות רפואית ונזקי גוף, הם עולם שלם שחשוב להבין ולרדת לעומקו במקרים בהם אנחנו עומדים מול שגיאה או התרשלות רפואית, שהסבה לנו נזק והשלכות מצערות. למעשה, מדובר בתופעה נפוצה ופופולרית משרבים חושבים ובכל שנה מטופלים כאלפי מקרים כאלה, הנבחנים לעומק בבית המשפט. כדי להבין את הבסיס של תופעה זו ודרכי ההתמודדות עמה, לפניכם קצת על שאלות נפוצות – רשלנות רפואית ונזקי גוף.

 

מה היא רשלנות רפואית ונזקי גוף?

רשלנות רפואית היא תופעה מצערת בה מטופל, חווה נזק או כאב מהצוות הרפואי והמטפל שאחראי על טיפולו ושיקומו, בעקבות טעות, שגיאה, וכל התנהלות הסוטה מן הטיפול התקין, הזהיר והמקובל. רשלנות רפואית עשויה להשפיע משמעותית על בריאותו ועתידו של המטופל, ומביאה את המטופלים השונים לא פעם למקרים חמורים ואף למוות.

רשלנות רפואית עשויה לבוא לביטוח בכל תחום, ובאינספור דרכי ביטוי שונות שנובעות בבסיסן משגיאה וטעות בשיקול הדעת של המטפל. תביעות נזקי גוף, נועדו לפצות את המטופל שנפגע ולהביא למענה משמעתי על האשמים.

 

באילו תחומים רשלנות רפואית נפוצה?

רשלנות רפואית נפוצה לצערנו בכל תחום טיפול שהוא, אם זה בעולם הקוסמטיקה, הטיפול הפסיכולוגי והנפשי, בעת ניתוחים והליכם רפואיים, ואפילו עשויה להתרחש בביקור תמים אצל רופא המשפחה, או בבדיקת גם שגרתית אצל האחות.

הרשלנות הרפואית עשויה להתרחש ללא ידיעתנו בעת אבחון שגוי או מאוחר מדי, בעת מתן טיפול תרופתי לא נכון שמזיק ומעכב את ההחלמה, ואין ספק כי מדובר בתופעה מצערת שעם כל הכאב, עשויה לפגוש כל אחד מאתנו ולכן חשוב להיות מודעים אליה ולדעת כיצד להתמודד עמה בעת שקורית.

 

האם ניתן לקבל פיצויים על רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית עשויה לזכות את הנפגעים ממנה בפיצויים בגבהים שונים, אך רק בתום תביעה ותהליך משפטי שלם שבודק את אחרית הצוות המטפל, את הרשלנות והמקרה בו התרחשה, ואת חומרת הנזק הישיר שנגרם למטופל. לאחר שאלה ייבדקו במשפט, המטופל אכן יזכה בפיצויים בגין הנזק שנגרם לו, בגובה המשתנה מתביעה לתביעה בעקבות חומרת הנזק, חומרת הרשלנות וגודל האחריות שהצוות הרפואי נוטל במקרה.

 

כיצד מוכיחים רשלנות רפואית בתביעה?

הוכחת רשלנות רפואית בתביעה, מתבצעת בכמה דרכים בהתאם לכל מקרה ולכל תיק. ראשית יש להציג את השתלשלות האירועים ולהציג את ההתנהלות הבעייתית והטעויות שביצעו הצוות המטפל לאורך הדרך. בהמשך, יש צורך להצביע על קשר אדוק בין הרשלנות הרפואית עצמה לבין הנזק שסובל ממנו המטופל, כדי להוכיח באמת את המחיר שגבתה הרשלנות הרפואית והבעייתיות שלה.

לאחר מכן, המשפט כולל גם חוות דעת רפואיות מצד מומחים בתחום, ששופכים גם כן אור על אשמת הרופא והצוות המטפל או דווקא מסכימים עם התנהלותם. דרך מגוון פעולות אלה, תוכל הרשלנות הרפואית להיות מוכחות ולהגיע לכדי קונצנזוס בבית המשפט.

פציעה אישית

באותו נושא