חיפוש

האם ניתן לרפא גליובלסטומה?

אחת מצרותיו הגדולות ביותר של עולם הרפואה המודרנית היא הסרטן. הסרטן, הוא שם כולל למגוון מחלות שמתאפיינות כולן במנגנון יחסית זהה. בעקבות גורמים סביבתיים וגנטיים, תאים מסוימים של איברים בגוף מתפתחים בצורה לא מבוקרת וגורמים להרס קונסיסטנטי של רקמות, עצבים, כלי דם ושרירים.

כמובן, שכל סוג של סרטן יכול להתפתח בדרגות חומרה שונות, רקמות שונות, והשלכותיו על בריאות המטופל ינועו למנעד רחב של השפעות.

 

תרופה לסרטן

כמו שסברנו, עקב כך שאין סוג אחד של סרטן אלא מגוון רחב של סוגי מחלה שונים, קשה לומר כי אמורה להיות תרופה אחת יחידה שתפעל ותרפא את כלל סוגי הסרטן. מדויק יותר לומר כי לכל משפחה של גידולים סרטניים, ישנו מנגנון מסוים של גידול, שברגע שעולם המחקר והמדע ימצא דרך לעצור את אותו מנגנון, למגוון סוגי הסרטן הקשורים לאותו מנגנון, תוכל להימצא תרופה.

אכן, עולם המחקר והמדע של היום כל כולו מרוכז סביב נושאים אלו, וכל התקדמות או פריצת דרך משמעותית בנושא מעוררת הדים רבים בקרה החוקרים ואנשי הרפואה.

גליובלסטומה

הגליובסלטומה

אחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר, הוא הגליובלסטומה. הגליובלסטומה, הוא גידול סרטני המתפתח במח. המח, הוא האיבר המרכזי בגוף, שמפעיל את כלל מערכות הגוף, ופגיעה בו שקולה להשבתת כלל מערכות הגוף. סרטן זה, מתפתח ב"תאי גלייה", כלומר תאי התמיכה במח ובמערכת ה-CNS.

סוג התאים הנפגע, הוא תאים מיוחדים, שכאשר נסתכל בהגדלה על התאים הללו, נוכל לזהות צורה של כוכב. תאים אלו נקראים: "תאים אסטרוציטיים".

 

השפעות

פגיעה במערכת העצבים המרכזית, ה-CNS יכולה להוביל למספר בעיות. הראשונה, היא התדרדרות קוגניטיבית, שתבוא לידי ביטוי בחוסר יכולת תנועה של הגפיים והאיברים בגוף. השנייה היא השפעה על יכולות תפקודיות הקשורות בחשיבה, הכוללות דיבור, זיהוי, זיכרון ועוד. השדה הנוסף בו לרוב ישנן השפעות, הוא פסיכוזות. לרבים מחולי הגליובלסטומה ישנן התקפות פסיכוטיות.

 

אפשרויות ריפוי

לצערנו, כיום לא קיימת אפשרות אמיתית לרפא את סרטן נורא זה. לכן, מרגע הגילוי והאבחון של מחלה כזו, חולי הגליובלסטומה יזכו לחודשים ספורים בטרם המחלה תגיע לחודשים הקריטיים שלה והם ייסבלו מפגיעה רב מערכתית רצינית.

בכל זאת, קיימות מספר אפשרויות כיום להקלת המחלה ונפרט אותן בפניכם כעת.

גליובלסטומה

ניתוח

קיימת אפשרות לעבור הליך של ניתוח עדין ומורכב, שבסופו המנתח יוציא כמה שהוא רק יכול מהגידול. בצורה כזו, הוא יקנה לחולה הגליובלסטומה עוד מספר חודשים של שקט.

 

הקרנות

כמו סוגי סרטן אחרים, ניתן לטפל בגליובלסטומה בצורה של הקרנות וכימותרפיה. בצורה כזו, ישנן כמובן תופעות לוואי רציניות שמלוות את ההליך הטיפולי כאשר גם תאים בריאים מתים.

 

אופטיון

קיימת המצאה ישראלית חדשנית, שבאמצעות השראת שדות חשמליים מעכבת את התפתחות המחלה ושתוצאותיה מובטחות.

 

לסיכום

מי ייתן ותימצא תרופה בקרוב.

גליובלסטומה

באותו נושא
מערכת יחסים
רגשות בזוגיות

זוגיות היא מסע מרתק ומרגש, אך לאורך הדרך אנו נתקלים גם בקשיים ובאתגרים. רגשות, הן חיוביים והן שליליים, תופסים מקום מרכזי בזוגיות ומשפיעים רבות על

קרא עוד »
שטיח כתום
שטיח כתום – לאן זה מתאים?

שטיחים הם פריט עיצובי שגם מעניק יתרונות ארגונומיים כאלה ואחרים בהתאם לשימוש בו. שטיח שמוקם במקום הנכון והותאם בצורה נכונה לחלל ולעיצוב שלו, יכול לשדרג

קרא עוד »