חיפוש

כמה כסף אפשר להרוויח מהחזרי מס?

חוקי המס בישראל מאפשרים קבלת החזרי מס בהתאם לקריטריונים שונים. כסף זה יועבר לזכאים רק לאחר בקשה מצדם. שווי הזיכוי משתנה מאדם לאדם ויכול להגיע לסכומים משמעותיים. תקראו טוב – אולי גם אתם זכאים להחזר!

 

לא תדרשו – לא תקבלו

שיטת חישוב תשלום מס בישראל יוצרת מצבים בהם בסוף השנה המדינה היא זאת שחייבת כסף לאזרח ולא להפך. אך אל תצפו מהמדינה לפנות אליכם, להתנצל ולהחזיר את הכסף. חוקי המס במדינה אינם מחייבים את רשות המיסים לדווח ביוזמתה שמגיע לכם החזר מס. יחד עם זאת, החוק מאפשר לקבל החזר עד לשש שנים אחורה, כך שיש לכם זמן להתעשת ולקבל את המגיע לכם.

 

למי מגיע החזר מס?

ישנם מצבים רבים המאפשרים קבלת החזר מס, הסיבה לכך היא העובדה שמס הכנסה גובה מס על סמך חישוב שנתי של סך הכנסות. אצל שכירים, המס שנגבה מדי חודש (ניקוי במקור) מחושב על פי הכנסה שנתית.

אך אם במהלך אותה שנה התרחש דבר כלשהו המשפיע על ההכנסה השנתית, עשוי להיווצר מצב בו רשות המיסים ביצעה גביית יתר וחייבת החזר מס. עצמאיים משלמים מקדמות על סמך הכנסה שנתית אפשרית כך שגם הם עשויים להיות זכאים להחזרים.

רשימת הזכאים להחזרי מס כולל: שכרים שפוטרו, מחליפי עבודה, משרתי מילואים, קרובי משפחה של חולה סיעודי, מפקידים בקופות גמל או ביטוח חיים, רוכשי רכב היברידי, הורים גאים, חולי סרטן או מחלה קשה, מורים, ידועים בציבור, תלמידי חינוך מיוחד, מקבלי ביטוח לאומי, נכים, נכי צה"ל, עיוורים, שוהים בשנת שבתון, גמלאים ועוד

 

שורה תחתונה, כמה מגיע לנו?

סכום החזר מס אינו קבוע, משתנה בהתאם למצב ומושפע מפרמטרים שונים, כמו גובה המשכורת או ההכנסות, מספר שנות המס עליהם מדובר וכמות נקודות הזיכוי. לדוגמה, יוסי, שכיר שפוטר בחודש יולי מעבודתו. הוא הורה חד הורי של בתו תמר המוגדרת כילדה בעלת צרכים מיוחדים.

במקרה זה יוסי צפוי לקבל החזר מס בעקבות פיטוריו לאור העובדה שהמס שנגבה ממנו חושב שנתית אך הוא פוטר לפני סיומה. כמו כן הוא זכאי לנקודות זכות בשל מצבה של בתו ולאור היותו חד הורי. נכון לשנת 2022, נקודת זיכוי עומד על 223 ₪ לחודש.

 

איפה הכסף?

אם השתכנעתם שאתם זכאים או עשויים להיות זכאים לקבל החזר מס, התהליך הרבה פחות מסובך ממה שחשבתם. ניתן לבדוק תחילה באתר רשות המסים באמצעות סימולטורים המאפשרים לבצע חישובים. כמו כן יש חברות המתמחות בעבודה מול רשויות המס בסוגיות אלה המציעות מידע רב באתר האינטרנט שלהן.

שכיר שפוטר והמעוניין לקבל החזר מס ימלא טופס 135 (דוח שנתי מקוצר) אליו יש לצרף טופס 106. עצמאיים ידרשו למלא את טופס 1301. מגישי בקשות מסיבות אחרות יתבקשו להוסיף מסמכים רלבנטיים ומסמך המאמת את פרטי חשבון הבנק שלהם לצורך העברת הכסף.

החזר מס

באותו נושא
דיווח מס
מהי חברת PFIC?

לא כל מה שאנו מכירים בארץ תקף גם על מדינות אחרות. הדבר מקבל ביטוי משמעותי מאוד בחוקים הקשורים להתנהלות פיננסית ומשפטית. בעוד שבארץ אנחנו עשויים

קרא עוד »
כסף הר ראשית
הר הכסף

כמו אתרים רבים אחרים המצויים באינטרנט אתר הר הכסף הוא אתר שנועד להקל על החיים ולאפשר לציבור הישראלי למצוא את מבוקשם במנוע חיפוש ראשוני מסוגו

קרא עוד »