חיפוש

אלימות במשפחה

"הכתובת הייתה על הקיר" הוא משפט מצמרר שעולה לא פעם בהקשרים של אלימות במשפחה. התחתנתם, הכול היה ורוד ואולי אפילו הבאתם ילד או שניים. תחילה היו קללות וצעקות, שלבסוף גם הפכו למכות. סיטואציה כזו היא סיוט של כל אישה, ולצערנו נפוצה הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים.

אגרוף

מהי אלימות במשפחה?

תופעה זו לצערנו מתרחשת מאז ומתמיד, אך המודעות לתופעה גברה רק לפני 50 שנה.

תחילה נגדיר מהי אלימות במשפחה- אלימות במשפחה היא התעללות נפשית, פיזית או מינית של בן משפחה אחד ברעהו.

באלימות של בני זוג האלימות מופעלת בכמה מישורים: פיזי, נפשי, מילולי, ומיני. האלימות יכולה להתבטא במכות, איומים, השפלות, אונס, שתלטנות והגדרת כללים, השתלטות על משאבים כלכליים, ולבסוף במקרי קיצון אפילו רצח. לרוב הדבר נובע מצורך של בן הזוג האלים להשיג שליטה על האחר, והדבר יכול לנבוע מרגשי נחיתות או תחושת חוסר שליטה על חייו, ולכן ברצונו להשיג שליטה זו דרך שליטה על אחר. לעיתים הדבר נובע מהפרעת אישיות, או לעיתים אפילו מהתעללות דומה בילדות.

זכויות לנשים מוכות-

נשים מוכות זכאיות לשלל זכויות, וזאת על מנת להקל במעט את הסבל ולעזור להם להתרחק ממקור הסכנה.
בין היתר הנשים המוכות זכאיות לשהות במקלט לנשים שנפגעו מאלימות משפחה, היעדרות מהעבודה עקב השהייה במקלט, איסור לפטר עובדת השוהה במקלט לנשים נפגעות אלימות, פיצויי פיטורין בהתפטרות עקב שהייה במקלט, הבטחת הכנסה, מענק הסתגלות בתום השהות במקלט, דירת מעבר, סיוע בשכר דירה. ("טרור חברתי": כ-200 אלף נשים מוכות בישראל, 21 נרצחו השנה).

קיימים מספר סימנים שעלולים להעיד על מערכת יחסים אלימה-

  • אם את עושה ברצונו של בן זוגך מתוך חשש להכעיס אותו, והוא בעל שינוי מצב רוח קיצוני.
  • אם את מוצאת את עצמך מצדיקה ומתנצלת בפני אחרים על התנהגותו של בן זוגך ועל היחס שלו אליך.
  • אם לוח הזמנים שלך, פגישות עם חברים, וסידורים תלויים בבן זוגך מתוך חשש מתגובתו.
  • אם בן זוגך הרביץ לך, בעט בך, דחף אותך או זרק עלייך חפצים במהלך התקף זעם כזה או אחר.
  • אם את חיה תחת איום ותחושות של סכנה קיומית.

מה עם הגבר המכה?

חשוב לציין שלעיתים אלימות במשפחה יכולה להתבצע גם על ידי נשים, אך ברוב המקרים המצב הוא הפוך. במקרים אלו אנו מדברים על זכויותיה של האישה, ומתמקדים בצד שלה. אבל חשוב לתת מקום לצד השני, הצד האלים. הגברים זכאים גם הם לדירות להרחקה מהבית במקרי אלימות כדי שלא יהוו סיכון עבור בני המשפחה. הגברים גם מחויבים על ידי בית משפט לעבור סדנאות לטיפול בבעיית האלימות.

להיעזר בעורך דין

במקרים רבים בהם יש להיעזר בעורך דין פלילי על מנת להוציא צו הרחקה ולהרשיע את בן הזוג האלים. מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי על מנת לטפל בבעייה באופן מיידי.

באותו נושא