"האושר של מרבית האנשים הוא בהתאם לרמה של החלטתם להיות מאושרים." (אברהם לינקולן)
  חדשות  |  ספורט  |  כלכלה  |  הדרכות  |  אוכל  |  בדיחות  |  סרטוני הדרכה  |  סרטונים מצחיקים  |  סרטונים לילדים  |  סיפורים מרגשים  |  פנאי  |  יהדות  |  משחקים

Description: צביעה בוב ספוג ופטריק משחק מקוון חינם

Description: Sonic Xtreme 2

Description: משחק תמונות של אנגרי בירדס

Description: פאניקה דינו לרוץ

Description: כוח אנטי טרור Description: כוח נובויוקי Description: מתקפה על בוש Description: לחימה בטרור

Description: ביליארד מקצועי

Description: לבעוט כמו רונאלדו

Description: רודאו אמריקני

Description: טניס

Description: פיצה טעימה Description: עיצוב ציפורניים לנשף Description: בייביסיטר עסוקה Description: איפור לחג האהבה
חדשות ספורט כלכלה
משחקים >> משחקי אקשן | משחקי טריוויה | משחקים לחגים | משחקי פלאש | משחקי כדורגל | עולמות וירטואלים
                    בוב ספוג | משחקי בן 10 | משחקים ללימוד אנגלית | משחקים לימודיים | משחקי חשיבה

בלעדי >> לחץ להשראה יומית | חוברת הדרכה להכרת המחשב בחינם
תוכנות השתלטות על מחשב בחינם


מוזיקה \ קריוקי
מוזיקה מזרחית
אייל גולן | ישי לוי
דודו אהרון | משה פרץ
שלומי שבת | קובי פרץ
עומר אדם | ליאור נרקיס
מצעד הלהיטים של החודש

מוזיקה ישראלית
שלמה ארצי | ריטה
מוש בן ארי | עידן רייכל
מצעד הלהיטים של החודש

קריוקי חינם
 מזרחי | ישראלי

הודעות מהאתר
30/1/2011 10:14
" חדש " מפרסמים חינם באתר - כתוב ושלח !!!

26/1/2011 11:37
"חדש" מעכשיו כולם יכולים להוסיף בדיחה באתר voov

26/1/2011 11:34
כל מי שמעוניין להוסיף כתבה ישלח מייל - voov12345@gmail.com בחינם !


הפופולרים ביותר
1. פתרון חלומות (קבלה,זוהר,חז"ל,הרמב"ם)
נקרא 22419 פעמים

2. משפטים וציטוטים רבי נחמן מברסלב
נקרא 12645 פעמים

3. מופעים והצגות חנוכה 2011
נקרא 10277 פעמים

4. קסם של מדע לכיתות א' ב'
נקרא 8751 פעמים

5. משפטים יפים על חיוך + סרטון תרגיל לחיוך פנימי :)
נקרא 5730 פעמים

6. גרביטי 2 Gravity חיפוש והורדת שירים וסרטים במהירות מדהימה
נקרא 5070 פעמים

7. טיפים לחיפוש בגוגל.
נקרא 4808 פעמים

8. הכרת המחשב, צעדים ראשונים מאת :שרון ואייל/חינם
נקרא 4764 פעמים

9. איך שולחים מייל ב- GMAIL
נקרא 4238 פעמים

10. קריוקי >> ישראלי הלהיטים בחינם
נקרא 4062 פעמים

המדריך השלם !


20/2/2011 23:12

             נלקח מתוך אתר :  http://www.kabalail.com/money.htm

 1. פתח דבר
 2. כסף וזמן
 3. הפיכת זמן לכסף וכסף לזמן
 4. המכורים לקניות
 5. עגלו מחירים מראש
 6. לקנות עם או בלי מותגים
 7. לחתום מנוי לעיתון בוקר
 8. לבוש והנעלה
 9. חידושים אלקטרונים
 10. האם לקנות חדש או לתקן?
 11. אמצעי תשלום
 12. קניה בתשלומים
 13. מה יותר משתלם, קילו בשקל וחצי או 3 קילו ב 5 ש"ח
 14. קנייה מסוכני מכירות
 15. התרמות לאגודות דרך הטלפון ותרומות בכלל
 16. מכירות פומביות
 17. הימורים
 18. ילדים חברים ומשפחה
 19. השאלת ספרים
 20. גירושים
 21. אורחים
 22. מתנות
 23. אוכל ושתיה
 24. התקפות זלילה
 25. קניית מזון
 26. שתיה
 27. מי פילטר ומים מינרלים
 28. גניבות מעילות ועסקאות כושלות
 29. צ'קים
 30. חיסכון בהוצאות מים, גז, חשמל
 31. החסרונות בחימום גז ונפט
 32. חורף והצטננות
 33. טלפון
 34. קניול בחו'ל
 35. נדל"ן
 36. הפשרת אדמה חקלאית למגורים
 37. קנית יחידות נופש
 38. שיפוצים
 39. טיולים
 40. אירועים חתונות בר מצות
 41. ביטוחים
 42. משלוח דואר
 43. מציאת עבודה


המדריך לאנשי עסקים ממשלה ומוסדות ציבורים

 

 1. תחילת עסק חדש
 2. קניית עסק קיים
 3. מתי להעסיק עובדים
 4. שימוש במשרדים משותפים
 5. איחור עובדים לעבודה
 6. העלאת המוטיבציה אצל העובדים
 7. הקפאת משרות חדשות במקום פיטורים
 8. עובדי קבלן מפעל ודרג ב'
 9. פרסום ופרסומות
 10. פרסום לבחירות ממשלתיות ורשות עיר
 11. הלקוח לא תמיד צודק
 12. גניבת ציוד מעבודה
 13. הנחות ללקוחות מתמידים
 14. כמה לתת לכל פועל בכדי למנוע שביתות
 15. הגדלת הכנסות לחברות טלויזיה כבלים ולווין
 16.  
 17. הגדלת כמות ההכנסות למדינה ממיסים
 18. הבזבוז בהקמת קואליציה לממשלה
 19. מחשבים
 20. אוספי בולים, מטבעות, אומנות ותכשיטים
 21. חיסכון בחומרי ניקוי והיגנייה
 22. שונות
 23. חיסכון בזמן
 24. חיסכון בחיי אדם וכסף בצבא
 25. פירמידות
 26. מכירות תמונות ובקניונים בחול
 27. דוגמנות
 28. לימודים

פתח דבר - במקור כתבתי ספר זה במטרה שיהיה מסחרי, אך בעקבות השינויים הרבים שיש בחבילות ומחירים של מוצרים שונים והטכנולוגיה שמשנה את השוק, חששתי להוציא ספר מסחרי אשר יהיה מיושן לאחר זמן קצר, מה שיגרום לי להישאר עם מלאי ספרים גדול ומיושן. לכן בסופו של דבר החלטתי להפיץ את המידע חינם באתר המיסטיקה. ברצוני להודות לאלו שעזרו לי ברעיונות לכתיבה זו
מייק כהן מדימונה - במתן טיפים על חסכון באירועים כגון חתונות, בריתות, בר מצות וכו', ואירוח יעיל של אורחים שמתארחים בביתכם.
יצחק בנימין מדימונה - במתן טיפים על עסקים שעוברים בעלות, האם קניית עסק עם מוניטין, המוניטין גם עובר? האם העתקת מיקום של עסק מצליח תעתיק גם את ההצלחה או שההצלחה היא במיקום הגיאוגרפי המקורי של העסק ולא בשם העסק.
פרננדו פריס מחברת נגב דיזיין עיצובים גרפים - על עזרה עיצובית בתיכנון הספר המקורי בזמן תיכנונו להוצאה לאור.
כל הזכויות שמורות למחבר יצחק שחר

בספר זה אני מציע טיפים ונותן עצות כיצד לחסוך כסף, לצאת מן החובות, להיות עם חסכונות בבנק, לקנות כל  מה שמאד רוצים או צריכים וגם להישאר  עם  זמן פנאי  רב, והכל בדרכים חוקיות בלבד, ללא כל השקעה כספית וללא השקעה בשעות עבודה נוספות. הכל כרוך רק בדרך ניהול  הכספים, בהרגלי הצריכה , בביצוע ההוצאות הכספיות ובשימוש נכון בזמן. הספר נכתב בלשון זכר אך הוא מיועד לנשים וגברים כאחד.

כמו המשפט  המוכר "חברי אוכל יותר ממני אבל אני שמן והוא לא", כך גם כאן רבים מאיתנו אומרים "חברי לעבודה מרוויח פחות ממני, אך אני שרוי בחובות והוא לא, למרות ששנינו נשואים עם אותו מספר ילדים, אותו גודל דירה באותה שכונה." הכל עניין של  שימוש נכון בכסף.  איך לקנות כל מה שצריכים ומה שממש רוצים, ולא לקנות דברים שאולי נזדקק להם בעתיד, או דברים שאין  לנו צורך בהם,  אך אנו קונים אותם רק משום שהם זולים  או במבצע.

למדתי מנסיוני האישי את מהות השימוש בכסף וזמן. כיצד להשתמש בהם ולנצל אותם כמו שצריך ובסופו של דבר להיות עם חסכונות בבנק, כסף בארנק וללא חובות, וגם לדעת שהשלמנו את כל משימותינו ושנותר לנו פנאי  לבילוי עם המשפחה ועם חברים וגם  לכל תחביבינו.

כסף וזמן

זמן זה כסף וכסף זה זמן -  בזמן הפנוי אנו יכולים לעבוד יותר ולהרוויח כסף.  כאשר יש לנו  מספיק כסף אנו יכולים לעבוד פחות וכך להקצות זמן לעיסוקינו האישיים.

מהו כסף ומהו זמן - כסף הוא דבר שבאמצעותו אנו קונים דברים או שירותים. בעבר נהגו להשתמש במתכות יקרות כגון כסף וזהב כאמצעי תשלום עבור חפצים ושירותים שונים. הכסף נותן לאדם כוח  לעשות כמעט כל מה שהוא חפץ, לכן יש אומרים שעם כסף אפשר לקנות הכל.  מדינה  המנפיקה כסף צריכה להציע תמורה לכסף שהיא מנפיקה. ככל שתגדל  התמורה המוצעת עבור הכסף, כך יהיה  הכסף של  אותה מדינה פופולארי בקרב הציבור. כך למשל, הדולר והיורו הם המטבעות (הכסף) הפופולארים ביותר בעולם, שכן המדינות המנפיקות מטבעות אלו, הן מדינות יציבות כלכלית ופוליטית ויכולות להציע תמורה רבה עבור כסף זה.  אך כאשר מדינה עניה בעולם השלישי מנפיקה כסף, אין ביקוש  רב עבור מטבע זאת, שכן אין המדינה יכולה להציע כמעט מאומה  תמורת הכסף שאותו הנפיקה.

הזמן הנו צידו השני של הכסף, שכן זמן שווה לכסף. אדם משקיע זמן בעבודה  כדי להרוויח כסף.  הוא מפקיד כסף בבנק בתוכנית חיסכון, וככל שעובר יותר זמן הוא מקבל יותר כסף מהריבית אשר הובטחה לו בזמן ההפקדה בתוכנית החיסכון. בכל  המקרים האלו אנו הופכים זמן לכסף. ניתן גם להפוך כסף לזמן, למשל אדם שיש לו משכורת גבוהה, והוא חוסך  ויוצא לחופשה ולבילויים, כך הופך הכסף לזמן.

מובן שיש מקרים חריגים, למשל אדם מובטל  יש לו עודף זמן, אך אינו יכול להפוך את הזמן לכסף.  ומנגד אדם  הנאלץ לעבוד שעות נוספות  במקום עבודתו או המעוניין  להמשיך ולעבוד מרצונו רוב הזמן, כך שיש לו עודף כסף אך אין לו זמן (רופא, כבאי, שוטר, איש עסקים).

לכן בספר זה  אציג  גם טיפים למציאת עבודה וגם טיפים להפיכת זמן עבודה לזמן פנאי.


 

הפיכת זמן לכסף וכסף לזמן

 ניקח מצב לדוגמא שבו שלושה אנשים יוצאים כל אחד בריכבו לסידורים, והם מחפשים מקום חניה. באפשרותם לשלם 40 ש"ח עבור חניון מסודר ולחנות באופן מיידי או להסתובב בעיר במשך שעה עד שימצאו מקום חניה פנוי. שלושת האנשים משתכרים סכומים שונים במקום עבודתם. אדם א' משתכר 100 ש"ח לשעה אדם ב' משתכר 40 ש"ח לשעה ואדם ג' משתכר 20 ש"ח לשעה. לאדם א' לא משתלם להסתובב במשך שעה למצוא מקום חניה, שכן שעה בשבילו שווה 100 ש"ח, והוא חוסך רק 40 ש"ח אם הוא מבזבז שעה למצוא מקום חניה. במקרה זה אדם א'  המשלם 40 ש"ח עבור חניה, הפך כסף לזמן בכך שחסך שעה בחיפושי חניה. לאדם ב'  אין זה  משנה אם הוא מחפש מקום חניה חינם במשך שעה או חונה בתשלום ,שכן אם הוא חונה בתשלום הוא מוציא 40 ש"ח  וגם שעת עבודה שלו שווה 40 ש"ח, כך שלאדם ב' אין שיקולים כלכלים במקרה זה  ועליו להפעיל  רק שיקולים אישיים כגון: מה יותר קשה, לחפש מקום חניה שעה או לעבוד במקום העבודה שלו שעה. לאדם ג'  המשתכר רק 20 ש"ח לשעה, ישתלם לחפש חניה במשך שעה, שכן הוא יבזבז שעת חיפושים ששוה לו 20 ש"ח,  אך מצד שני יחסוך 40 ש"ח בכך שלא  שילם עבור החניה . אדם ג'  המסתובב שעה לחפש מקום חניה, יהפוך זמן לכסף.

 לדוגמא מעין זאת  יש, כמובן,  עוד גורמים  רבים שלא נלקחו בחשבון. בזמן שאותם אנשים מסתובבים לחפש חניה הם צורכים בנזין שאף הוא עולה כסף,  ואם הם  נמצאים עם בנות זוגם , הם למעשה מבזבזים  זמן  כפול, שכן אותו אדם מבזבז שעה  ובת זוגו מבזבזת שעה,  וביחד מבזבזים בני הזוג שעתיים  כך שממש לא משתלם להם לחפש חניה אלא לחנות בתשלום.

ישנו גם הצד הפסיכולוגי, חיפוש חניה במשך שעה יכול להיות דבר מעצבן ומתסכל ולגרום מתח בין בני הזוג כי זמן הבילוי שלהם מתקצר, לכן במקרים כאלו לרוב משתלם יותר להפוך כסף לזמן בכך שמשלמים עבור החניה אך חוסכים בזמן חיפושים ובבנזין.

דוגמא של הפיכת זמן לכסף - אדם מחליט לקנות כרטיס טיסה לארצות הברית.  אומרים לו שכרטיס לטיסה ישירה מהארץ לארצות הברית יעלה לו 1,000 דולר,  ואילו כרטיס טיסה לארה"ב עם עצירת ביניים באירופה למשך 6 שעות עם החלפת מטוסים יעלה לו רק 400 דולר. אם אותו אדם יהיה מוכן להקדיש 6 שעות נוספות בשדה התעופה, הוא יחסוך 600 דולר. ובחישוב פשוט, על כל שעה שאותו אדם מחכה, הוא חוסך 100 דולר שהם סכום נכבד למדי. רוב הסיכויים כי ישתלם לו להמתין 6 שעות כדי לחסוך 600 דולר, שכן רוב האנשים מרוויחים הרבה פחות ממאה דולר לשעה. במקרה זה הוא הפך זמן לכסף, שכן על כל שעה שמתבזבזת על ההמתנה, נחסך סכום של 100 דולר.

על פי שתי הדוגמאות הללו, אדם נבון יבזבז כמה שעות בשדות התעופה כדי לחסוך כמה מאות דולרים, וכך יהפוך זמן לכסף, לעומת זאת אותו אדם נבון יבזבז כמה עשרות שקלים  על מקום חניה, וכך יחסוך שעות של המתנה בחיפוש חניה בחינם ובכך יהפוך כסף לזמן.

המכורים לקניות

בכל פעם לפני שאני עושה קנייה אני שואל את עצמי האם אני באמת צריך את המוצר הזה, וכמה אני עומד להשתמש בו. חושב על איזה בלגאן אותו מוצר יעשה לי בבית ואיפה בכלל אני אשים אותו, במקום להתלהב מהמוצר שאתם עומדים לקנות, יש לחשוב על כל הבלגאן שזה יעשה לכם בבית ועל החובות שזה יכניס אותכם. אם אני מתלבט אם לקנות את המוצר או לא,  תמיד  אחליט לא לקנות אותו.   אם אני קונה ומתחרט, לא קל להחזיר מוצר לחנות. אך  אם  לא אקנה את המוצר תמיד אוכל להתחרט ולקנות אותו במועד מאוחר יותר. כולנו נוהגים לקנות ערימות של מוצרים שנראים לנו יפים על המדף, אך ברגע שיש לנו את המוצרים אנחנו כבר לא מתלהבים מהם כפי שהתלהבנו לפני הקניה. אנו קונים וקונים וברגע שמגיעים לנקיונות פסח אנו מתחילים לזרוק ולחלק את אותם מוצרים שכבר אין לנו צורך בהם. עשו לכם אתגר ותחביב של אספנות כסף ולא מוצרים לבית, עודף מוצרים לבית רק יגרום לכם יותר בלגאן ויותר קושי לנקות. עשו לכם אתגר של אספנות כסף ולא אספנות מוצרים, בידקו וראו שכל חודש החסכונות שלכם עושים, כסף לא תופסים מקום ולא עושים בלגאן, ברגע שהתחביב שלכם יהיה אספנות כסף ולא מוצרים חסרי שימוש, אתם פחות תתלהבו מקניות ויותר תקפידו לחסוך. אל תקנה דבר שאתה לא צריך רק מפני שהוא זול

לקנות או לא לקנות זאת השאלה, כאשר אתם הולכים למרכז קניות כל שהוא, והמוכר מציע לכם לקנות משהו מיד ולא לחכות כי אחר כך לא יהיה, אף פעם אל תתפתו לאימרות כאלו. לקנות תמיד אפשר, קיימים יותר אנשים  המעוניינים למכור מוצרים, מאשר אנשים  המעוניינים לקנות, אין מחסור במוכרים אך  לרוב יש מחסור בקונים.

אך מה לעשות אם יש מכירת חיסול  והמחיר באמת יעלה אחריה? 

 נניח לדוגמא כי אתם רואים טלויזיה במבצע חיסול ב 1,000 ש"ח במקום 1,500 ש"ח. אם אתם קונים את הטלויזיה ומגלים שלא הייתם זקוקים לה ואין לכם מה לעשות בה, איבדתם  1,000 ש"ח. אם לא קניתם את הטלויזיה ולאחר מכן התחרטתם וקניתם אותה במחיר המלא,  הפסדתם רק 500 ש"ח. נכון שבמקרה הראשון שבזבזתם 1,000 ש"ח אתם עדיין נשארים עם טלויזיה, ובמקרה השני אתם מבזבזים רק 500 ש"ח אך נשארים בלי כלום, אבל  חשבו כמה מוצרים  מיותרים יש לכם בבית, ואין לכם כלל מה לעשות בהם. זיכרו כי ברוב המקרים שאינכם קונים מוצר בהנחה, המחיר עדיין נשאר בהנחה אם אתם מתחרטים ומחליטים לקנות את אותו המוצר בעתיד. זיכרו ככלל כי הנחות תמיד ניתן למצוא,  החשוב  ביותר זה לשמור על כספכם, תמיד תוכלו למצוא מוצר במחיר מציאה תמורה הכסף שנותר לכם.

עגלו מחירים בראש

 למי מאיתנו לא קורה שאנו הולכים לחנות, רואים מוצר במחיר 1,498, ולאחר כמה ימים רואים מוצר במחיר 1,510 וחושבים שהמוצר הקודם היה מציאה. בראש שלנו ראינו את המחיר כ 1,400 ולא התייחסנו לספרות האחרות.  ברוב המוצרים בשוק המחיר המוטבע על המוצר אינו עגול, והוא מכוון להטעות אותנו, כמו מוצרים שעולים 9.99 או 9.90 כדי להקשות עלינו  להבחין שהמחיר הוא 10.

עשו לכם הרגל טוב ועגלו בראש מחירים למספרים עגולים, כך לא תתבלבלו ויהיה לכם קל לזכור ולהשוות מחירים. אני רואה מוצר ב 480 שקל ואומר לעצמי "500 שקל". חשוב גם לשים לב אם כתוב "לא כולל מע"מ" עוד בלבול שמנסים לעשות המוכרים על חשבוננו. הרשימה  טרם הסתיימה, עלינו להוסיף גם עלות משלוח אם אתם מזמינים מוצר מקטלוג. תמיד עגלו את המחירים כלפי מעלה, אל תתייחסו לאגורות, אלא היפכו אותן לשקלים שלמים ואל תשמיטו אותן, לדוגמא: 7.80 ש"ח עגלו בראש ל 8.00 ש"ח, 1,760 ש"ח עגלו ל1,800 ש"ח. אם לא תעגלו מחירים אתם עלולים להתבלבל ולא לזכור אם המחיר היה 1,760 או 1,670, ובכלל  אתם עלולים לזכור רק את ה 1,700 בלי ה 60 דבר שיטעה אתכם. ההרגל של עיגול המחירים כלפי מעלה יתן לכם תחושה שהכל יותר יקר, וכך גם תתפתו פחות לקנות. עוד תרמית מאד משמעותית באגורות היא 99 אגורות, הרי המטבע הקטן ביותר היום הנו בערך של 10 אגורות. על כן שמוצר עולה 99.99 ש"ח, בקופה יהיה עיגול אוטומטי ויחייבו אתכם בעבור 100 ש"ח. דבר זה כבר הגיע לתלונות במועצה להגנת הצרכן אך לא יצא חוק שאוסר על עיגול אגורות, אמרו שאם יאסרו את המספר 99 אגורות אז ירשמו 90 אגורות שזה גם מטעה. לדעתי רק חוק של אגורות יחסית למחיר יכול להצליח ובחוק זה יקבעו כי אסור שהספרה האחרונה ו\או כמות העודף במחיר תהיה נמוכה מ 1% מסך כל המחיר וגם להוסיף לחוק איסור על רישום מחיר שאין למוכר אפשרות לתת בעבורו עודף במזומן לדוגמא:
מוצר שעולה עד 10 ש"ח סך האגורות לא יהיה נמוך מ 10 אגורות, כגון 5.90 ש"ח, 7.40, 0.30, 9.50 וכו'
מוצר שעולה עד 50 ש"ח סך האגורות לא יהיה נמוך מ 50 אגורות, כגון 10.50 ש"ח, 24.50, 30.50, 40.50 אך לא 30.60 ש"ח כיוון שהעורף פחות מחצי ש"ח.
מוצר שעולה עד 100 ש"ח אסור יהיה לרשום אגורות כיוון שהמספר הקטן ביותר הנו שקל אחד המהווה אחוז אחד מהמחיר.
מוצר שעולה עד 500 ש"ח, סיפרה אחרונה של המחיר תהיה בכפולות של 5 ש"ח כגון 145 ש"ח, 125 ש"ח, 25 ש"ח 495 ש"ח וכו'.
מוצר שעולה עד 1,000 ש"ח, סיפרה אחרונה של המחיר בכפולות של 10 ש"ח וכך הלאה
חוק זה ימנע הטעיה של מכירת אוטו בור רשם 99,999.95 ש"ח, אלא במקרה זה כיוון שהאוטו עולה מעל 50 אלף ש"ח, המחיר הכי לא עגול שניתן לרשום
יהיה בכפולות של 500 ש"ח שמהווים לא פחות מאחוז אחד של המחיר לדוגמא: 99,500 ש"ח.

המבצע שלא היה

חנויות  רושמות לפעמים על מוצר מחיר כגון 71 ש"ח, ואתם זוכרים שהמוצר עולה מעל ל 70 ש"ח. ואז הן  מוכרות את המוצר במבצע של 59 ש"ח. לכם נראה כי המוצר נמכר ב 20 ש"ח הנחה כיוון שמחירו ירד מסביבות 70 פלוס ש"ח לסביבות 50 ש"ח, אך למעשה, קיבלתם הנחה של 12 ש"ח ולא מעל ל 20 ש"ח. זו עוד הטעיה פסיכולוגית שכדאי להישמר ממנה.


 

לקנות עם או בלי מותגים

ישנם שני סוגים של מוצרים עם מותגים: מוצרים שבקנייתם אנו משלמים רק עבור המותג (שם), ומוצרים שבהם אנו משלמים גם עבור המותג וגם  בשל  איכותו של המוצר. לא בכל המקרים מהווה המותג סימן לאיכות המוצר, במקרים רבים אין שום הצדקה למחיר הגבוה של המוצר והוא נקבע רק בגלל המותג.

ישנם מוצרים שבהם יש הצדקה לקנות מותג, כגון  מוצרי קוסמטיקה והיגיינה, כיוון שבמוצרים אלו אנו משתמשים על הגוף, וחשוב  לוודא כי לחברות היצרניות יש רשיון ממשרד הבריאות.

בקניית בגד המותג הוא פחות משמעותי. לפני קניית הבגד בדקו את איכות הבד והעבודה ולא את המותג, בהרבה בגדים משמעותי עם הבד עשוי מכותנה ולא סינטתי, יותר בריא בשביל הגוף במיוחד בארץ ללבוש בגדי כותנה בגלל החום, הכותנה סופגת זיעה לעומת סינטתי שלא סופג זיעה ועלול לגרום לפריחות וגירוי עור במקומות שאנו מזיעים הרבה. במקרים רבים ייתכן כי המחיר הנוסף למותג הוא בגלל הגיזרה ולא בשל איכות הבגד. למשל ייתכן כי חולצה תעלה פי שלוש מחולצה זולה  כי הכפתורים תפורים טוב יותר. במקרה זה אם נופל לכם כפתור, תוכלו לתפרו מחדש באופן איכותי יותר וכך לחסוך מאה ש"ח ומעלה. בבגדים במיוחד  אין טעם  להשקיע באיכות אם אתם מאלו שנוהגים להשתנות עם האופנה ולהחליף מלתחה כל שנה. במקרה זה בהחלט לא כדאי לקנות מותג.

בקניית בגדי ילדים אין הצדקה להשקיע במותגים כיוון שהילדים גדלים  מהר ותוך שנה  יזדקקו לבגדים חדשים. כיום  יש אופנה אף לבגדי תינוקות, דבר  מוגזם לכל הדעות. וכמובן שהמחירים לבגדי תינוקות אופנתיים וממותגים יקרים בהתאם. חנויות רבות של בגדי תינוקות מוכרות מותגים מאד ביוקר ללא שום הצדקה, וזאת כיוון שהם יודעים כי הורים, שהביאו תינוק לעולם  מתרגשים מאוד וקונים  להם בגדים ללא הרף וממש "משתגעים" ומתלהבים ולא איכפת להם איזה מחיר רשום על הבגדים.

חשמל ואלקטרוניקה

 במוצרים אלו יש הצדקה לקנות מותגים כי הם עולים רק בכמה עשרות אחוזים יותר מהמוצרים הלא ממותגים, ואילו איכותם עולה עליהם בעשרות מונים. כנ"ל במוצרי הקלטה יש הצדקה לקנות מוצרים ממותגים, כגון דיסקים לצריבה ומדיות לאיכסון נתונים, בכל המקרים האלו  איכות ההקלטה עולה כאשר מקליטים על מדיות בעלות מותג. ככלל במוצרי חשמל ואלקטרוניקה עדיף לקנות מוצרים ממותגים ולא מוצרים מחברות בלתי מוכרות.

מבחינת הנעלה יש הצדקה לקנות מותגים במיוחד אם מדובר בנעלי ספורט או הליכה שנוטים לספוג חום רב מהרצפה בקיץ במיוחד בארץ, להירטב בחורף, ובכלל להשתפשף מרוב הליכה. נעליים בניגוד לבגדים משפיעות על בריאות רגליכם, שכן נעליים לא איכותיות עלולות לפגוע במבנה האורטופדי של כפות הרגלים וכאן חשוב ללכת על איכות ולא על חיסכון בכסף. אם אתם זקוקים לנעליים לערב או ליציאה לאירועים, נעליים שבהם לא תלכו כמעט, במקרה זה תוכלו לקנות נעליים זולות, העיקר שהן ייראו טוב ויהיו נוחות לכן ניתן להסתפק בקניית מותג שהוא זול יחסית. אך בנעליים חשוב שתקנו נעל שמתאימה לצרכים שלכם, עדיף שתיקנו נעליי הליכה יחסית זולות שמותאמות להליכה מאשר לקנות נעלי כדורסל או רוצה הכי יקרות אם אינכם משחקים כדורסל ולא נוהגים לרוץ ורוצים נעליים רק להליכה, חשוב שכל נעל שאתם קונים תתאים לפעילות אותה אתם רוצים לעשות עם הנעל. באומרי שיש לקנות נעליים איכותיות, אינני מתכוון לקנות נעליים בעלות מותג שעולות מאות דולרים, אלא נעליים סטנדרטיות בעלות איכות מינימלית.

לסיכום: כאשר אתם קונים מותג בדקו אם המחיר מצדיק זאת, במוצרי חשמל ואלקטרוניקה ברוב המקרים כדאי לקנות מותג, המותג הנו איכותי וימנע מכם את הצורך להזמין טכנאים שעולים כסף רב, ואת כל עוגמת הנפש כאשר המוצר מתקלקל וצריך לחכות לטכנאי ולהיות בלעדי המוצר. כאשר מדובר בבגד, לרוב אין צורך לקנות מותג אלא לבדוק את טיבו של הבגד והחומר ממנו עשוי כגון כותנה. הן בשל השינויים בתכופים באופנה והן בשל פער המחירים העצום.


 

זיוף מותגים ללא זיוף - קרה לא פעם שהציעו לי לקנות מוצר ללא מותג בטענה כי אותו מוצר מיוצר ע"י חברה מוכרת, אך חברה זאת הכינה את המוצר ללא מותג כדי להרוויח גם ממכירת מוצרים זולים, או בטענה כי כל המוצרים מיוצרים באותו המפעל בין אם הם בעלי מותג או ללא מותג.  באחד המקרים הזמנתי דרך האינטרנט 100 דיסקים לצריבה המיוצרים ע"י חברה מוכרת וידועה באיכותה. קיבלתי לביתי  2 קופסאות של 50 דיסקים, קופסא אחת של אותה חברה מוכרת והקופסא השניה הכילה 50 דיסקים של חברה בלתי מוכרת. התקשרתי לחברה שמכרה לי המוצר דרך האינטרנט ושאלתי אותם לפשר הדבר. היבואן הודיע לי כי אותה חברה מייצרת את אותו המוצר תחת שני מותגים שונים. התקשרתי לאחד המשרדים של יצרן הדיסקים אשר נמצא באנגליה ושאלתי אותם אם זה נכון, וגם בדקתי באתר האינטרנט של יצרן הדיסקים האיכותיים אם זה נכון שדיסקים יכולים להיות מיוצרים בשתי שמות שונים. בשני המקרים קיבלתי תשובה חד משמעית, כי אותם דיסקים מיוצרים רק תחת שם אחד, וידוע להם כי במקומות רבים מוכרים דיסקים לא איכותים ולא מוכרים בטענה כאילו הם מיוצרים באותו מפעל של דיסקים ידועים ואיכותיים. כמובן שפניתי לאותו משווק בארץ והבהרתי לו מה ששמעתי מיצרן הדיסקים האיכותיים, והנ"ל מייד שינה את פרסומת המוצר באינטרנט והפסיק להשתמש בטענה כאילו הדיסקים הלא ממותגים שהוא מוכר  זהים לדיסקים ממותגים. החזרתי למשווק את כל הדיסקים והוא החזיר לי את כספי.

זיכרו - כאשר מישהו בא למכור לכם מוצר ללא מותג ואומר לכם כי מוצר זה מיוצר באותו מפעל של מוצר ממותג ואיכותי, רוב הסיכויים כי אינו דובר אמת, או שאותו מוכר הולך שולל ומי שמכר לו המוצר הטעה אותו.

בדרך כלל כאשר חברה מסויימת מעוניינת למכור לכם מוצר ממותג בזול בכדי להרוויח גם ממכירת מוצרים זולים, נוהג היצרן למכור את כל המוצרים הפגומים שלו אפילו במקצת בתור סוג ב' ורושם על המוצרים שהם מסוג ב'. כך מבטיח היצרן איכות גבוהה של המותג ע"י מיון קפדני של כל הסחורה והסבת המוצרים שאינם ממש מושלמים למכירה, כסוג ב'. במקרים רבים כשאין לחברה מספיק מוצרים סוג ב', ויש דרישה גבוה בשוק לקנות מוצרים זולים סוג ב' נוהגות חברות אלו לפגום בכוונה במוצריהן מבחינה קוסמטית (נזק לאריזה החיצונית או קימוט הוראות ההפעלה) או למכרן ללא אריזה חיצונית כדי להתחרות במוצרים הזולים ללא מותג.

מחשבים ממותגים - מחשב בנוי כמו לגו, כל חלק פנימי בתוך המחשב מגיע מחברה אחרת המתמחה ביצור אותו חלק. על האריזה החיצונית בדרך כלל מופיע שם החברה אשר הרכיבה את המחשב מאותם חלקים. אנשים רבים קונים מחשב  מחברה לא מוכרת העיקר שהחלקים הפנימיים יהיו מחברות מוכרות, וכך ניתן לחסוך עשרות אחוזים ממחיר המחשב ולקבל רכיבים מקוריים ואיכותיים. יש אמנם יתרון אחד כאשר קונים מחשב אשר חברה מוכרת הרכיבה אותו מחלקים, כאשר ההרד דיסק שלנו נמחק ואנו צריכים לפרמט אותו מחדש, השחזור עלול לקחת שעות ולעלות מאות שקלים של עבודת טכנאי.  לרוב כשקונים מחשב ממותג, מספקת החברה שהרכיבה את המחשב, דיסק שחזור אשר מביא את המחשב למצב התחלתי כפי שהגיע מהחנות ביום הקניה. אך מי שמאיתנו טכנאי מחשבים ומתמצא ואוהב לשלוט לבד על עבודות המחשב יוכל לחסוך עשרות אחוזים ולקנות מחשב אשר הורכב ע"י חברה לא ידועה העיקר שהחלקים הפנימיים יוצרו ע"י חברות מוכרות. הכי חשוב שאתם קונים מחשב הוא בכך שהחנות תהיה ישרה כיוון שישנם הרבה חנויות מחשבים רמאיות אשר לא מספקות הסחורה בזמן ומכניסות חלקים זולים לתוך המחשב ועוד כל מיני שינויים. תרמית מאד ידועה שעושות חנויות וספקי מחשבים לא ידועים היא במערכת ההפעלה, המוכר אומר לכם כי המחשב כולל מערכת הפעלה אך בפועל אתם מקבלים וינדוז פיראטי שאותו אי אפשר לעדכן באינטרנט. לכן בקניית מחשב בקשו מהמוכר הצעת מחיר בכתב וגם שיהיה רשום על הצעת מחיר מערכת הפעלה וגירסתה, ובקבלת מערכת ההפעלה ודאו כי יש על הדיסק הולגרמה עם הלוגו של מיקרוסופט ומספר סידורי מודפס על יד הדיסק במידבקה.


 

לחתום מנוי לעיתון בוקר - יום אחד כאשר טיילתי לי בקניון ניגש אלי סוכן של עיתון בוקר מסויים והציע לי מנוי במחיר מפתה שהרבה יותר זול מאשר לקנות העיתון כל בוקר בקיוסק והעיתון יגיע כל בוקר עד הבית, בנוסף אקבל שבועון  ועיתון טלויזיה למשך החודשיים הראשונים של המנוי ללא תוספת תשלום. וגם שני דיסקים של מוזיקה ועוד כמה גליונות ישנים של שבועון שנמכר על ידי יצרן העיתון, וכל זאת ללא תוספת תשלום. אני כמובן שלא יכולתי להגיד לא למבצע כה מפתה וחתמתי על המנוי. אין לי תלונות על המבצע המחיר באמת טוב, את כל המתנות קיבלתי במקום, העיתון הגיע לביתי כפי שהובטח והעיתון כיבד את האפשרות להפסיק את המנוי לאחר 3 חודשים.

אך מה יצא לי בסופו של דבר? את השבועונים לא יצא לי בכלל לקרוא, את הדיסקים שקיבלתי לא אהבתי כלל, זאת היתה מוזיקה לא מוכרת בשום מקום ואם המוזיקה מוכרת, מדובר בגרסת קוור cover, דהיינו, שירים מוכרים שאותם שרים זמרים לא מוכרים. לא היה לי זמן לקרוא את עיתוני הבוקר ורק דיפדפתי בהם. למעשה, לא השתלם לקנות את העיתון כי גם כך אני מאזין לחדשות בטלויזיה, ברדיו, ובאינטרנט. ואת מדריך הטלויזה אפשר להשיג חינם באינטרנט או דרך הממיר הדיגיטלי של הטלויזה בכבלים או לווין כך שאין לי צורך לעשות מנוי לעיתונים המזהמים את הסביבה בנייר לא ממוחזר, אך למי שבלאו הכי קונה עיתון כל בוקר ויש לו זמן לקרוא  בו, מינוי מעין זה אכן משתלם לו.

העיתונים מחתימים אנשים על הוראות קבע ומציעים מחירים מאד זולים בתקוה שנמשיך את המנוי על העיתון ולא נבטל אותו למשך כל החיים. ככל שיש יותר קוראים לעיתון, כך יכולים בעלי העיתון לגבות יותר כסף מהמפרסמים, על מכירת העיתון עצמו אין העיתונים מרוויחים, אלא רק מכסים את הוצאות ההדפסה וההפצה. נכון שהעיתון מפסיד אם אני מבטל את המנוי כעבור חודשיים כפי שמתאפשר לי וגם שומר את כל המתנות ואותו סוכן שהחתים אותי כבר קיבל את כל התמלוגים שלו, אך מה כל זה עוזר לי אם קניתי דבר שאינני צריך וקניתי אותו רק מפני שהוא זול.

קניה משותפת של עיתון - בעבר הייתי מנוי על שני עיתוני מחשבים ועוד עיתון צילום אך הפסקתי מנויים אלו כיוון שהיו יקרים. אמנם המנוי סיפק לי הנחה של 30 אחוז לעומת קנית העיתון בקיוסק או חנות ספרים, אך עדיין מדובר בהוצאה כספית לא מבוטלת. לבסוף הצעתי לאחד מחברי אשר גם לו מנוי לעיתוני מחשבים וצילום כי נעשה מנוי משותף או החלפה, כל אחד מאיתנו עשה מנוי לעיתון מחשבים ועיתון צילום וכאשר היינו מסיימים כל אחד את העיתונים שלו, היינו מחליפים ביננו עיתונים וכך היינו נהנים מ ארבעה עיתונים במחיר של שניים. את העיתונים היינו קוראים תוך ימים ספורים ובלאו הכי לא היה לנו שימוש בהם בעתיד ונועדו לקריאה חד פעמית כך שלא היה אכפת לנו להיפרד מהם לאחר שסיימנו לקרוא בהם. אך יש לזכור כי היום אפשר להשיג הכל בחינם באינטרנט, כבר אין צורך כמעט לקנות עיתונים. באינטרנט הכל חינם, מעודכן להרגע ולא פוגע בסביבה, לכן כיום אין לי מנוי לשום עיתון או מגאזין.


 

לבוש והנעלה - רוב האנשים לובשים כ - 20 - 30 אחוז מהבגדים שבבעלותם, שאר הבגדים מתיישנים בארון ללא  שימוש. זאת אומרת ש ארבעה מכל חמישה פרטי לבוש שאנחנו קונים, ישכנו בארון ללא כל שימוש, גם בזבוז של כסף וגם בזבוז של מקום. אף פעם לא לקנות בגד אם לא מרוצים ממנו במאה אחוז, בגד אשר אנו חושבים לקנות אך אינו מושלם ואנו בכל זאת מתפשרים וקונים אותו, בסופו של דבר יישאר תקוע בארון. אנחנו תמיד נלבש רק בגדים שאנו הכי אוהבים ונשאיר את הבגדים הלא מושלמים בארון בלי שלבשנו אותם אפילו פעם אחת. לפני שאני קונה בגד אני שואל את עצמי, האם הבגד באמת יפה עליי, האם הבגד נוח עליי, האם אני באמת אלבש אותו הרבה או שהוא סתם ישב בארון כמו כל שאר הבגדים.

כשקונים נעליים, לא צריך שיהיו יותר מחמישה זוגות בבית. זוג אחד להליכה יומיומית, זוג שני ליציאה בערב ולמסיבות, זוג שלישי - סנדלים לקיץ, זוג רביעי - מגפיים לחורף וזוג חמישי נעליים ישנות שנשתמש בהן לעבודה בבית.  אם לנו תחביבים מיוחדים, נזדקק לזוגות נוספים למשל, נעליים למשחקי באולינג, בלט או ספורט אחר שאנו אוהבים. אך לא לרכוש 20 זוגות נעליים שאין איפה לאכסן אותם וגם כך משתמשים רק בשנים שלושה זוגות שאוהבים ביותר.

מיחזור בגדים - ניתן לעשות בבגדים שימושים שונים לפי  הזמן שהלכנו איתם ולפי מצבם התקני. בגדים חדשים ויפים אני נוהג ללכת איתם בחוץ, בגדים שהתיישנו או כאלו שסתם כבר אינני אוהב אני לובש בבית, בגדים ישנים מאד שמתחילים להתבלות, אני נוהג להשתמש בהם כבגדי עבודה ומגבות ישנות שמתחילות להתפורר אני הופך לסמרטוטים לניקוי הבית, הן סופגות טוב ומעולות לניקוי כלים סניטרים (אסלה, כיור, אמבטיה). כך לא נהרוס בגדים טובים בגלל חומר שנשפך עליהם, או כשלובשים אותם בבית.  

לפני מאה שנה ומעלה היו אנשים קונים סט אחד של בגדים ולובשים אותו עד שהיה מתבלה, נקרע, ו\או מתלכלך בלי אפשרות לניקוי.  בגד שנקרע נהגו לתקן או להוסיף לו טלאים במקום להחליפו בחדש. אין בושה בתיקון בגד קרוע במקצת.

אופן סידור הבגדים בארון - רצוי מאד לחלק את הבגדים לשלושה חלקים, חלק ראשון הוא הבגדים אותם אנחנו הכי אוהבים והולכים איתם מחוץ לבית, ברחוב או לשמחות ואירועים, בגדים אלו נשים בעדיפות ראשונה. במדפים המשניים בארון נשים את הבגדים הפחות אהובים עלינו ואיתם נסתובב רק בבית, הרי גם כך לא איכפת לנו אם הם יתבלו ויתלכלכו. ניתן גם לעשות איתם עבודות בית. ובמדפים עם פחות גישה נוכל לשים את בגדי העבודה המלוכלכת שלנו, בגדים ישנים שאיבדו צורה שגם ככה אנחנו מתכוונים לזרוק ואיתם נוכל לעשות עבודות ממש מלוכלכות בבית כגון צביעה ועבודות גינה. כך מתחלקים הבגדים לבגדים יפים חדשים, בגדים סטנדרטים וישנים לשימוש ביתי יומיומי, בגדים בלויים וקרועים שאיתם ניתן להשתמש בתור סמרטוטים פשוטו כמשמעו. מברשות שיניים ישנות תוכלו לנצל בשביל ניקוי בפינות אשר קשה להגיע אליהן.


 

אופנה - כיום הדברים קצת השתנו, לא רק שאנשים אינם מתקנים הבגדים ולא מחליפים כשהם נקרעים, רובנו גם נוהגים לזרוק את הבגד כאשר הוא מתבלה, נקרע מעט או אפילו יצא מהאופנה. עוד לא הצלחתי להבין מה זה בגד שיצא מהאופנה, הרי כל איזה 10 שנים אנחנו לובשים את האופנה שלבשנו לפני 10 שנים, האופנה היום הולכת במעגלים. מה כבר השתנה באופנה? כיס מלבן במקום מרובע שבקושי רואים אותו? או תפר בג'ינס בעובי של 2 מ"מ במקום 3 מ"מ? שינוי אופנה הוא בדרך כלל תירוץ של אנשים שאוהבים להחליף בגדים ולא מוכנים להודות בבזבוז. שינוי משמעותי באופנה יש במכנסי נשים שמשתנים מדי פעם כגון: ג'ינס גיזרה נמוכה במקום גבוהה, מכנסיים לבנים דקים ומכנסי שורט צמודים. במקרים כאלו ניתן להשתמש בבגדים הישנים לבית. במקרה של שינוי אופנה משמעותי מעין זה, אפשר לקנות כמה זוגות מכנסיים חדשים בכדי להחליף את המלתחה. דבר זה קורה רק אחת לכמה שנים ומהווה הוצאה חד פעמית, לעומת אלו שמחליפים את כל המלתחה שלהם כל שנה ללא כל סיבה מיוחדת.

כל בגד שיושב אצלנו בארון יותר מ 5 שנים ללא שימוש, אין לנו מה לעשות בו, עדיף לתרום אותו למקומות כמו "ויצו" או כל אירגון אחר שמטפל במשפחות נזקקות. בעיתונים המקומיים מתפרסמות מודעות המבקשות בגדים לתרומה למשפחות נזקקות. כמובן שניתן לתת את הבגדים לחבר או קרוב משפחה שמוכן ללבוש בגדים משומשים, או להעביר את הבגדים בין הילדים, לתת לילדים הקטנים את הבגדים שהאחים הגדולים לבשו. פשוט למחזר את הבגדים כמה שיותר ולעשות בהם שימוש חוזר. הדבר הכי חבל זה לזרוק בגד יפה לפח רק בגלל שהוא קטן מדי או יצא מהאופנה, קטן מדי - העבירו למישהו אחר במשפחה, יצא מהאופנה - לבשו אותו רק בבית. 

כמה בגדים לקנות - אני נתקל באנשים רבים שאינם מוכנים ללכת ליותר מאירוע משפחתי אחד עם אותם בגדים מפוארים שעולים מאות שקלים אם לא יותר. בחורה מספרת לי שהיא צריכה ללכת לחתונה של אחיה בעוד חודש ולכן היא צריכה לקנות בגדים חדשים לאירוע למרות שיש לה בגדים לאירוע שהיא קנתה לכבוד החתונה של אחותה שהתקיימה לפני שנה. "ובאיזה מצב הבגדים שקנית לפני שנה?" אני שואל אותה. "הם חדשים לגמרי, הלכתי איתם רק פעם אחת" היא משיבה. "אז למה את לא הולכת איתם שוב, אם הם חדשים לגמרי?" אני שואל בפליאה, "כיוון שכבר ראו אותי במשפחה עם בגדים אלו ואני לא רוצה בושות אז לכל אירוע משפחתי אני קונה בגדים חדשים, וכבר יש לי עשרות בגדים יפים בארון במצב חדש לגמרי, שאני לא הולכת איתם אף פעם, כי כבר הלכתי איתם פעם או פעמיים".

דבר זה תמוה מאד בעיניי. אוקיי, אז לא לבוא עם אותם בגדים לכל אירוע, אך הרי באירוע יש מאות מוזמנים, מי כבר יזכור באיזה בגד כל מוזמן הלך? ואם רוצים לגוון ולהתחדש, ניתן לקנות שלושה סטים של בגדים יפים לאירועים ובכל אירוע ללכת עם סט אחר, אף אחד לא יזכור עם איזה סט הלכתם לכל אירוע ולא יזכור כמה סטים יש לכם. אם יש בבית הורים ואחים באותן מידות, ניתן להחליף בגדים אחד עם השני וכך כלפי חוץ נראה שיש לכם מגוון עשיר של בגדים. אף אחד לא צריך לדעת כי אתם מחליפים בגדים ביניכם.


 

האין זה קצת מגעיל ללבוש בגדים שאחרים לבשו? - כל מי ששואל אותי שאלה זו אני עונה לו "האם אתה הולך לבתי מלון ומסעדות?" בוודאי, משיב לי אותו אדם. "וכשאתה הולך לבית מלון אתה הרי מתכסה בסדינים שמאות אנשים לפניך התכסו בהם, מתנגב במגבות שמאות לפניך התנגבו בהם ובמסעדות אוכל ומכניס לפה סכו"ם שמאות אנשים לפניך הכניסו לפה שלהם, ובכל המקרים אינך יודע אם עובדי הניקיון עשו עבודה טובה. בגדים משומשים אתה כן מכבס כמו שצריך, אז אם אתה לא נגעל מסכו"ם, סדינים ומגבות שמאות לבשו לפניך, מדוע אתה נגעל מבגדים שרק אדם אחד לפניך לבש?"

קניה בסוף עונה - דרך אחת להשיג בגדים בזול היא לקנות אותם במכירות סוף עונה. כבר באמצע הקיץ מוכרים במכירות חיסול את אופנת הקיץ בסביבות 50 אחוז הנחה. ובאמצע החורף מוכרים את בגדי החורף במבצעי הנחה דומים. עדיף לקנות בגדים כאשר הם במבצע וללכת איתם כעבור חצי שנה, כך תמיד יהיו ברשותכם בגדים חדשים בחצי מחיר. האופנה לא משתנה כל שנה אלא רק כל כמה שנים ולא באופן כל כך משמעותי. בגדים שבהם ניתן להשיג הנחות גדולות במיוחד בסוף עונה הנם בגדים עונתיים כגון: בגדי ים, מעילים, סוודרים, ג'קטים.

שמירה על הבגדים - כאשר מכבסים ו\או מגהצים בגדים, רצוי להפוך אותם, כך שהצד הצבעוני החיצוני של הבגד לא ייפגע והבגד ייראה חדש לאורך זמן. גיהוץ רצוי לעשות עם אדים כך שהבגד לא נפגע מחום ישיר, ולא כל בגד צריך לגהץ, כגון: חולצות טריקו, לבנים, גרביים, ג'ינס ומגבות. גיהוץ בגדים אלו חבל על הזמן, בזבוז חשמל, ובלאי הבגד. ישנם אנשים רבים המכורים לגיהוצים שמגהצים פשוט כל דבר, אם הנך מגהץ\ת דברים כמו לבנים, מגבות, חולצות טריקו, גרביים, טרנינג וג'ינסים סימן שאת\ה נרקומן של גיהוץ מכור\ה לגיהוץ שצריך להיגמל ממנו. רוב הבגדים שמוכרים היום אינם דורשים גיהוץ, אצלי למשל לרוב המגהץ נמצא רק בשביל היופי, נדיר מאד שאני משתמש בו. רוב בגדי האלגנט היום אינם דורשים גיהוץ, אם את מכבסים אותם ללא סחיטה מלאה אלא רק עדינה ותולים הבגדים ישר, לא תיצטרכו גיהוץ. אך ברגע שתגהצו בגדים אלו אפילו פעם אחת, תהרסו את אחידות הבד ואז תצטרכו תמיד לגהצם, לכן לפני גיהוץ בגד, בידקו קודם כל אם בגד זה באמת צריך גיהוץ או שאתם פשוט עומדים להרוס אותו. אם את נוהגת לקחת את כל הבגדים שהורדת מחבל הכביסה ו\או מייבש ולפי הסדר לגהץ אותם אחד אחד ולא משנה באיזה בגד מדובר, סימן שאת גם נרקומנית מכורה לגיהוצים שעובדת ללא כל הגיון.

חידושים אלקטרוניים - לאלו מאיתנו שאוהבים חידושים בטכנולוגיה כגון: מחשבים חדשים, ציוד צילום, מערכות סטריאו, מערכת קולנוע ביתית, דברים אלו מתחדשים ומשתפרים כל הזמן. בחנויות האלקטרוניקה מוצרים אלו נראים מאד יפה על המדפים, ובזמן ייצור המוצרים מעצבים אותם מאד יפה בכדי שימשכו את עין הקונה.

דבר ראשון לפני קניה אני חושב לעצמי כמה באמת אני צריך את המוצר. לפני קניית מערכת, למשל, אני חושב לעצמי כמה אני אקשיב לה והאם מערכת הסטראו הישנה שלי לא יכולה לעשות אותם דברים שהמערכת החדשה תעשה. למה לי לזרוק או לגנוז מערכת ישנה שהיא טובה, ולקנות חדשה בכסף שאין לי או סתם לבזבז חסכונות. היום לא כל כך פופולארי לקנות מערכות סטריאו בגלל כמה סיבות: הפטיפונים כמעט יצאו מכלל שימוש והיום הם בעיקר לאספנים, הקומפקט דיסקים הוחלפו בידי מכשירי די.וי.די כיוון שאלו משמיעים גם קומפקט דיסקים רגילים וגם בפורמט MP3 שזהו פורמט של מוזיקה דחוסה עם קיבולת של בערך פי 10 הזמן על דיסק רגיל. וטייפים של קסטות אודיו גם יצאו כמעט מכלל שימוש לטובת הדיסקים. כל מה שנשאר בשביל מערכת זה הרדיו שהיום הרבה שומעים דרך הממירים הדיגיטלים של הכבלים\לווין (טוב למי שלא שומע הרבה רדיו כיוון שהטלויזה דולקת כל הזמן וצורכת יותר אנרגיה מאשר רדיו), מחשב ודרך נגני MP3. אני באופן אישי אף פעם לא אהבתי מערכות סטריאו כיוון שאם אחד מבני הבית אוהב מוזיקה מסויימת, כל הבית ולפעמים גם השכנים צריכים לסבול בגללו, תמיד אני בעד נגני מוזיקה אישיים הכוללים אוזניות. אני גם בעד רדיוטייפ דיסק יו אס בי ניידים שעולים כמה מאות שקלים שכוללים חריץ USB שבו ניתן לשים דיסק און קי עם מוזיקת MP3, דיסק פלייר שכולל דיסקים רגילים ודיסקים עם קבצי MP3, רדיו ובחלקם אף טייפ קסטות לאלו שיש להם קסטות ישנות או רוצים לחבק הרדיוטייפ למחשב ולהמיר את הקסטות הישנות שלהם לפורמט MP3.

תמיד כשאני נכנס לחנות אלקטרוניקה או לכל חנות אחרת אני מתייחס אליה כאילו היא מוזיאון ובאתי רק בכדי להסתכל על המוצרים ולא לקנות אותם. אף פעם לא אקנה מוצרים ברגע שאני נכנס לחנות ורואה את המוצר, אלא רק אחרי שאני יושב בבית וחושב לעצמי שוב ושוב במשך כמה ימים אם אני באמת צריך ציוד אלקטרוני חדש, רק אז אני הולך לחנות וקונה את מה שרציתי כל הזמן לקנות. לא להתפתות לקנות מוצרים על המקום בלחץ, וכמובן לא להתייחס להערות המוכר: "אם לא תקנה עכשיו זה ייגמר", "עכשיו זה במבצע רק היום". תמיד לבדוק את כל המוצרים האחרים, לבדוק עוד חנויות ורק אז להחליט אם לקנות או לא לקנות.  אין חובה להחליף מקרר או תנור רק משום שעברו 10 שנים מהקניה אם המוצר עדיין תקין. מותר גם לשמור כסף בבנק, לא חובה להוציא אותו, בזמן כלשהו תזדקקו לכסף ששמרתם. אותו מוצר אלקטרוניקה אותו אני רוצה לקנות, כמו כל מוצר אחר אחשוב אם אני באמת צריך אותו ואם באמת אשתמש בו הרבה או רק בקושי פעם בחודש.

האם לקנות חדש או לתקן - מוצרים שעולים רק כמה מאות שקלים ששווים למחיר תיקון, כמובן ששווה לקנות חדש ולא לתקן, אך מוצרים שעולים אלפי שקלים והם יחסית חדשים אצלכם, עדיף לתקן.

תיקון רהיטים - לא חובה לקנות רהיט חדש,  ניתן גם לתקן. קחו למשל את ריפוד הסלון שלכם, כאשר הוא נקרע ונהיה מכוער, במקום להוציא אלפי שקלים על קניית סלון חדש, תוכלו לקנות כיסויי סלון יפים ואופנתיים בחנות לכלי בית וכך לחדש את הסלון שלכם, ציפויי הסלון מאד טובים כיוון שהם ניתנים לכיבוס בקלות וכך כל הזמן הסלון נראה חדש ואת לא פוחדים ללכלך אותו, לחלופין גם תוכלו לברר כמה יעלה לכם לתפור ריפוד חדש לאותו סט סלון. רהיט ישן מעץ תוכלו ללכת לנגר לעשות שיוף וצביעה מחדש בלכה, דבר שיחסוך לכם כסף רב בקניית רהיט עץ חדש.  ישנם אנשים אשר מניחים יריעות בד על הסלון בכדי לשמור עליו, אך יריעות אלו אינן מוצמדות לסלון ונופלות כל הזמן ומהוות מראה מוזנח לסלון.

בכל מקרה עדיף להוציא מאות שקלים (כיסוי סלון מהודר) ולא אלפים (סלון חדש) ולא עשרות שקלים (יריעת בד זולה) עבור חידוש מראה הסלון.

אמצעי תשלום - כאשר אדם קונה מוצר והוא צריך לשלם עבורו במזומן, הוא יחשוב פעמיים אם יש לו כסף לשלם ויוציא פחות כסף, אך כאשר אדם משלם בצ'קים או בכרטיס אשראי, הרבה יותר קל לו להתפתות לקנות מוצרים כיוון שהוא לא ממש רואה את הכסף שהוא מוציא. הרי בסך הכל הוא רושם כמה מספרים על הצ'ק וחותם או מוציא כרטיס מפלסטיק, מגהץ אותו במכונה וחותם על הנייר. הכרטיס אינו נשחק, אפשר לקנות כמעט באיזה סכום שרוצים, וגם אם נגמר הכסף בחשבון הבנק, אפשר לקנות בקרדיט (תשלומים). אפשר לגהץ את כרטיס הפלא אלפי פעמים בלי שהוא ייהרס, וגם אם הוא נהרס פשוט מזמינים חדש בעמלה של שקלים בודדים. זכרו גם שהריבית שחברות האשראי גובות מכם מאד גבוהה ומגיעה לאחוז גבוה יותר מזה שהבנקים גובים על אוברדראפט (מינוס בחשבון).

כמובן שלפני שעורכים קניה בצ'קים או באשראי או בכל אמצעי תשלום אחר, תשאלו את עצמכם כמו תמיד את השאלות הבאות: "האם אני באמת צריך את המוצר הזה, כמה אני עומד להשתמש בו, האם אני לא יכול להסתדר עם מה שיש לי בבית, האם אני יכול להרשות לעצמי לקנות את המוצר הזה". זיכרו שלקנות תמיד אפשר, אבל להחזיר מוצר זה מאד קשה, תמיד שמתלבטים אם לקנות או לא לקנות, אז לא לקנות.

צ'ק (המחאה) זה כתב התחייבות של כותב הצ'ק שבו הוא מתחייב כלפי המוטב (מקבל הצ'ק) לשלם לו סכום כסף מסוים  שיפדה מחשבונו של בעל הצ'ק. כמובן שאם אין יתרה מספיקה בחשבון של כותב הצ'ק, הבנק עלול להחזיר את הצ'ק ולחייב את בעל הצ'ק בעמלה בסכום של עשרות שקלים על אי כיבוד צ'ק.


 

אדם שמאבד פינקס צ'יקים או צ'ק אחד, יכול לפנות לבנק ולבטל את כל הצ'קים שאבדו. אך אם מישהו מצא את פנקס הצ'קים ורשם אותם לעצמו או לאנשים אחרים, עדיין יכולים אנשים אלו לתבוע את בעל הצ'קים, בטענה כי הם סיפקו לו את השירות והוא סתם ביטל את הצ'קים. בעל הצ'קים צריך להוכיח לשופט כי הוא איבד את הצ'קים ושהחתימה עליהם אינה שלו,. לכן בשום פנים ואופן אין לחתום על צ'קים ריקים, אם נותנים צ'ק ביטחון יש לכתוב חוזה שבו מצויין שניתן צ'ק ביטחון ומהו מספר הצ'ק. יש לכתוב על הצ'ק "למוטב בלבד" ולרשום את השם של מקבל הצ'ק. הבעיה שאנשים המזמינים פנקסי צ'קים יכולים לשכוח לאחר כמה שנים היכן שמו אותם ואף לאבדם, הבעיה בחוק היא שאפשר להשתמש בפנקס צ'קים גם עשרות שנים לאחר הנפקתו. אם באוצר היה חוק של פג תוקף על פנקסי צ'קים, למשל 5 שנים מאז הנפקתו, היתה יורדת כמות המעילות בפנקסי צ'קים במיוחד בצ'קים של חברות שפשטו את הרגל ולאחר הרבה שנים אנשים עדיין משתמשים בצ'קים אלו. בהצעת החוק, כפי שיש פג תוקף לכרטיסי אשראי למשל 3 שנים, כך יהיה פג תוקף לגבי פנקסי צ'קים חדשים למשל 5 שנים ועל כל צ'ק יהיה מודפס פג תוקף ללא קשר לתאריך שבעל הצ'ק רושם עליו. ובקשר לפנקסי צ'קים שכבר קיימים בשוק, ניתן יהיה לקצוע בחוק שכל צ'ק ללא תאריך פג תוקף שיש בשוק, יפוג תוקפו כעבור 5 שנים מצאת החוק. פירוט מלא בנושא בפרק הדן בצ'קים.

קניה בתשלומים - קניה בתשלומים הנה מצב שאדם מעוניין לקנות מוצר מסויים אך מתקשה לשלם עבורו את מלוא הסכום.הקונה יכול לקבל את המוצר באופן מיידי או כמעט מיידי אך לשלם עבורו במשך כמה חודשים. דוגמא: אדם המעוניין לקנות מקרר ב 9,000 ש"ח ומתקשה לעמוד בתשלום, ישלם לחנות שלושה תשלומים של 3,000 ש"ח, כלומר, כל חודש הוא יישלם לחנות 3,000 ש"ח. המוכר אומר לקונה שהוא משלם בשלושה תשלומים, אך למעשה, הקונה משלם בשני תשלומים, כיוון שהתשלום הראשון הוא מיידי ביום קנית המוצר, ובכל חודש שעובר משולם עוד תשלום של 3,000 ש"ח.

לאנשים רבים הקניה בתשלומים נראית משתלמת כיוון שהכסף יורד מהחשבון בהדרגה ולא מרגישים בו, אך בסופו של דבר הרי אנו מוציאים את הכסף, אנשים מקבלים משכורת והם עדיין ביתרה שלילית בחשבון הבנק. כאשר חנויות מוכרות לנו מוצרים בתשלומים בדרך כלל הן לוקחות ריבית גבוהה למדי. אמנם יש מקרים שבהם המוכר מצהיר כי מדובר בקניה בתשלומים ללא ריבית, וגם אם תשלמו בתשלום אחד זה יהיה אותו מחיר, אך במקרים רבים אם בחנות יאמרו לכם כי אין הם לוקחים ריבית על התשלומים, עדיין תוכלו לקבל הנחה אם תבקשו לשלם בתשלום אחד, כך שברוב המקרים עדיף לשלם בתשלום אחד ולא בתשלומים.  נכון שאם אין ריבית על תשלומים, אין שום היגיון כלכלי לשלם בתשלום אחד, אך ישנו ההיבט הפסיכולוגי, לשלם

שתף כתבה ברשת: שתף כתבה שתף כתבה שתף כתבה שתף כתבה שתף כתבה שתף כתבה

הוספת תגובה
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
1. בגדים חדשים בכל חצי שנה
הצעה חכמה. לקנות בגדים ולהכניס לארון ורק אחרי מספר חודשים ללבוש אותם. זה בהחלט מוזיל בהרבה. http://memutagim.co.il/guide
מאת: שירן
3/5/2011 15:57


הודעות מחברים
17/11/2014 15:48
מ - Superboy543f
ל - Superboy543f
mHmzMzVfwAUPLm


12/9/2014 09:07
מ - ohhwqitrbi
ל - ohhwqitrbi
bwOMVHeUO


12/9/2014 09:07
מ - qvnxybf
ל - qvnxybf
oXrhYxfgIKsiVtXVZ


12/9/2014 09:07
מ - ylofufh
ל - ylofufh
yULadtnzDgviTY


12/9/2014 09:07
מ - plsuezbj
ל - plsuezbj
LaoDIAZVGde


12/9/2014 09:07
מ - dwyziojuten
ל - dwyziojuten
AltYupMmzK


12/9/2014 09:07
מ - gwgczqiiw
ל - gwgczqiiw
dxgpDXxZl


12/9/2014 09:07
מ - jthicgdr
ל - jthicgdr
jLzXjrhVQAvfSakurf


12/9/2014 09:07
מ - tumfscjcop
ל - tumfscjcop
KWCpikZhsW


12/9/2014 09:07
מ - xbqlqayyo
ל - xbqlqayyo
GHUyIBeLXAשלח הודעה

סגולות וברכות מהקבלה ומחז"ל
להיות מאושר
סגולות לבריאות
סגולות להצלחה
סגולה לנס ולישועה
כיצד להימנע מכעס ?
סגולות לזוגיות ולשלום בית
סגולה לשמחה | סגולה לאושר
סגולות לפרנסה טובה
סגולות להריון, רשימת סגולות לפריון
סגולות נגד הפחד
סגולות לזיווג הגון
סגולה לפחד קהל
סגולה נגד עין הרע
סגולה לשמירה, והגנה
סגולות ללידה קלה
סגולות במאכלים


כרגע יש כ - 84 גולשים באתר